ETKİLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

Etkili ve verimli ders çalışmak öğrenci başarısına doğrudan etki eden faktörlerin başında gelir. Çoğu öğrenci nasıl ders çalışması gerektiğini bilmez. Kafasında nasıl ders çalışmalıyım sorusu dönen öğrencilere Çizgi Ötesi Akademi olarak birkaç ipucumuz olacak.
Öncelikle ders çalışma ortamınız sabit olmalıdır. Yani çalıştığınız günler hep aynı mekanda çalışmaya özen gösterin. Çalışma ortamı son derece düzenli ve tertipli olmalı, sürekli havalandırılmalıdır. Çalışma ortamınızda dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey olmamalı, çalışma masanızın üzeri dağınık olmamalıdır. Çalışma ortamını ayarladıktan sonra ikinci aşamaya geçebiliriz. Ne zaman ders çalışacağız? Günlük çalışmaya özen gösterin. O gün içinde öğrendiğiniz bilgiyle ilgili mutlaka tekrar çalışması yapın. Aksi taktirde bilginin yarıya yakınını unutursunuz. İşte tekrarın önemi burada başlıyor. Gün içerisinde aynı saatlerde çalışmaya özen gösterin. Bu çalışma alışkanlığınızı artıracaktır. Bir oturuşda 40 Dakika’dan fazla çalışmayın. 10 dk. ara verin sonra tekrar çalışmaya başlayın. Bir konuyu tam olarak anlayıp üzerine olabildiğince çok soru çözün ve çözemediklerinizi mutlaka sorun. İşte sizi başarıya götürecek yol budur.

Günlük kaç soru çözmeliyim?

Bununla ilgili kesin bir sınır yok. Konuyu çalışıp üzerine olabildiğince çok soru çözmelisiniz. Bazı konulardan 10 soru çözmeniz yeterli olabileceği gibi bazı konulardan yüzlerce soru çözmeniz yeterli olmayabilir. Kendinizi iyi hissedinceye kadar çözün. Size tavsiyemiz bir testteki soruların yüzde doksanını doğru çözebiliyorsanız başka bir konuya geçmekte yarar var.
Çizgi Ötesi Akademi ‘de kişiye özel çalışma programları uygulanmaktadır. Her öğrencinin öğrenme seviyesi farklı olduğu gibi öğrenmesi için uygulanması gereken program da farklıdır. Uygun programın uygulanması halinde öğrenme verimi artar ve başarı maksimum düzeye çekilir. İşte tam burada Çizgi Ötesi Akademi devreye girer ve size başarının yol haritasını çizer.