Her öğrencinin gelişim hızının farklı olduğu düşünülürse özel dersin grup derslerinden ayrıldığı en önemli nokta öğrencinin gelişim ivmesini arttırmasıdır. Ne yazık ki her öğrenci kalabalık sınıflarda kendini ifade edememekte ve bu durum tek başına öğrencinin çekingenliği ile ilgili alakalı değildir. Kişi başına düşen soru hakkı genel olarak bir grup dersinde 1 soruya dahi karşılık gelmemektedir. Bundan dolayı matematik gibi zor derslerde ipin ucu bir kez kaçtığı taktirde öğrencinin hayatı boyunca kapatamayacağı psikolojik bir engele dönüşür. Özel dersin en önemli tarafı empati yapabilen bir eğitmen ile gerçekleştirilirse öğrencinin ilk olarak bu psikolojik engeli aşmasını sağlamasıdır. İçinde bulunduğumuz sınav sistemi herkesin söylediği gibi büyük oranda bilginin tekrarlanmasına dayalıdır ve kimseden olimpiyatçı olması beklenmez. İnanıyoruz ki her öğrenci hangi okuldan olursa olsun sabır gösterilerek ve şefkatle istenilen düzeye gelebilir. Çoğu zaman karşılaştığımız en zor durumlardan birisi özellikle lise müfredatının öğrenci tarafından neredeyse %80′ den daha fazla öğrenilememesidir. Öğretmen ve öğrencinin direngen bir şekilde eğitimin sürekliliğini korursa başarı artık bu sürecin sonucu olacaktır.

Fakat özel dersin amacına ulaşabilmesi için bazı kriterleri de sağlaması gerekiyor. Çevremize bakılacak olursa çok fazla öğrenci ders almakta buna rağmen başarı istenildiği gibi elde edilememektedir.

Bunun sebepleri temel olarak şöyle sıranalabilir;

  • Özel Ders Öğretmeninin ve Öğrencinin bir takım gibi çalışmamasıdır.
  • Öğrencinin sadece kitaplarını dersten derse açması başarıyı ortalamada tutar.
  • Kendisini geliştirememiş bir eğitmenin soruları çözerken fazla takılması öğrencide eğitmen çözemiyorsa ben nasıl çözeyim ümitsizliği oluşturmaktadır.
  • Mesleki deneyemimim göstermiştir ki hiçbir sorunun çözümü yarım sayfa değildir. Bu en fazla 40 soruda 2 soruya karşılık gelmiştir.
  • Eğer analoji yapacak olursak aynı yolu her gün aynı tempoyla yürüyerek kilo veremezsiniz.

Donec porta ultricies urna, nec faucibus magna dapibus vel. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Etiam varius tortor ut ligula facilisis varius in a leo.

Author: admin