SINAV TAKTİKLERİ VE TEKNİKLERİ

Sınav Taktikleri ve Teknikleri

Her sınavın kendine özgü taktikleri olduğu gibi genel sınav taktikleri de vardır. Bu sınav stratejilerini bilmek size sınavlarda avantaj sağlayacaktır. Elbette ki sadece sınav taktiği bilmek sınavlarda başarıyı sağlamaz. Bundan önce çok çalışıp konuları iyi kavramak ve bol soru çözmek gelir. Bütün bunlardan sonra sınav taktikleri sizi ön plana çıkaracaktır. Peki bu taktiklerin belli başlıcaları nelerdir? Sınavlarda “turlama yöntemi” ni kullanmak gerekir. Bir sınavda belirli oranda kolay, normal ve zor soru bulunmaktadır. Bu soruların puanı eşittir. Sınav anında bir soruda gereğinden fazla zaman harcamamak gerekir. Bu süre her soru için ortalama 1 dakikadır. Bunun üzerinde harcanan zaman sizin diğer sorulara yeterince zaman ayıramamanıza yol açacaktır. Ayrıca yapılamayan soru sınav motivasyonunuzu düşürür. Dolayısıyla önce bildiğimiz soruları yapıp bilmediğimiz sorulara da kendimize özgü işaretler bırakarak (sorunun zorluğunu derecelendirerek) zamanımız kalırsa bu sorulara tekrar dönmeliyiz. Bütün elmalar aynı lezzetteyse ağacın alt dallarındaki elmaları toplamak varken ağaca tırmanmak niye? Ayrıca sınav boyunca kendinizi olumlu yönde motive ediniz. Bu da size olumlu katkıda bulunacak unsurlardan biridir.

Toplu işaretleme yapmayınız. Her soruyu bitirdikten sonra optik formda işaretleyiniz. Arada geçen saniyeler yeni soruya hazırlanma sürenizdir aynı zamanda. Dolayısıyla orda kaybedilen zamanı önemsemeyiniz.

Genel sınav taktiklerinin dışında her bir sınavın kendine özgü sınav taktikleri de vardır. Çizgi Ötesi Akademi Eğitim olarak sizlere en iyi hizmeti vermek isteriz. Sınav taktikleri ile ilgili sorularınızı bizimle paylaşınız. Ayrıntılı bilgi için merkezimize uğrayınız.

Sınava Nasıl Hazırlanırım?

Sınavlara hazırlıkta bir program dahilinde planlı olarak çalışmak çok önemlidir. Plan iyi yapıldığı takdirde verim yüksek olur. Öncelikle eksik konuların tespiti yapılmalıdır. Bu da belirli aralıklarla deneme sınavı çözmekle olur. Eksik konularınızı bu şekilde belirledikten sonra bu konuların üzerine gitmek, düzenli tekrarlar yapmak ve bol soru çözmek gerekir.

Tekrar Neden Önemli?

İnsan beyni yeni bilgilere daima açıktır. Kazanılan bilgiler yeni öğrenilen bilgilerin etkisiyle geri plana atılır. Düzenli tekrar bu bilgileri tekrar ön plana çıkartarak kullanılabilir düzeye getirir. Tekrar yapmadığınız takdirde bilgiler geri planda kalacağı için o konuyla ilgili bir soru geldiğinde konuya daha önceden çalışmış olsanız bile o bilgiyi kullanarak soruyu çözemeyebilirsiniz. Bunu şu şekilde düşünelim. Bilgisayar kullanıyorsunuz ve çeşitli pencereler açtınız. Daha sonra bu kapanan pencerelerden birinin içindeki bir bilgide değişiklik yapmak istediniz. O pencereyi açmadan o değişikliği yapamazsınız. Farklı bir örnek verelim. Yemek yiyeceksiniz ama yemeğiniz soğumuş. İşte düzenli tekrarı burada mikrodalga fırın yerine koyabiliriz. Bilgiyi ısıtır ve kullanılacak hale getirir.

Tercihte Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sınavlarda başarılı olmak kadar tercih aşaması da çok önemlidir. Tercih yaparken dikkat edilmesi gereken temel konular ve bunların önem sırasını çok iyi bilmek gerekir. Öncelikle ne şekilde bir yaşam hedeflediğinizi kendinize sorun. Çünkü her mesleğin kendine özgü bir yaşam tarzı vardır. Örneğin bir avukat zamanının büyük bir kısmını duruşmalarda, bir öğretmen okullarda, bir doktor ise hastanelerde geçirir. Kendimize şunu sormalıyız. Ben ne şekilde yaşamak istiyorum? Çünkü insan hayatının yüzde yetmişi çalışmakla geçer ve işinde mutlu olmayan hayatta mutlu olamaz. Meslek seçimi bu kadar önemlidir. Daha sonra o mesleğin gerektirdiği kişisel özelliklerin kendimizde var olup olmadığını sorgulamalıyız. Ardından hangi üniversitede bu mesleği daha iyi öğrenebileceğimizi araştırmalıyız. Bütün bunlara karar verdikten sonra yüzdelik dilim ve başarı sırasını dikkate alarak tercih yapmalıyız. En son olarak puana bakabiliriz. En son olarak diyorum çünkü puan yanıltıcı olabilir. Unutmayalım ki puana göre meslek tercihi yapılacak en büyük hatadır. Bunu yaparak kendinize haksızlık etmeyiniz.